Thomas Rolén ny GD för Domstolsverket
Regeringen har under sommaren utsett Thomas Rolén till ny generaldirektör för Domstolsverket. Han tillträder tjänsten den 1 oktober.
Foto: Kammarrätten i Stockholm
Välkommen till Företagsuniversitetets blogg om säkerhet. Vår ambition är att stärka din professionella profil genom att kontinuerligt rapportera om framgångsrikt säkerhetsarbete runt om i Sverige och världen. Nyckelord är strategi och långsiktighet. Välkommen!
Regeringen har under sommaren utsett Thomas Rolén till ny generaldirektör för Domstolsverket. Han tillträder tjänsten den 1 oktober.
Foto: Kammarrätten i Stockholm
Över 130 personer sökte Säkerhets- och trygghetskoordinator som startar den 17 augusti i Stockholm. I dag får 35 av dem det glada beskedet att de blivit antagna till den eftertraktade utbildningen.
Läs merSecnet har varit ett nätverk företrädesvis för diplomerade säkerhetschefer och säkerhetssamordnare vid Företagsuniversitetet. Nu öppnar föreningen upp för fler som gått säkerhetsutbildningar och som arbetar med säkerhet - för att bli en naturlig mötesplats för landets säkerhetsproffs. Dessutom har Secnet precis lanserat en ny hemsida!
Läs mer
Regeringen har beslutat en lagrådsremiss med förslag på vissa förändringar i lagen om skydd mot olyckor (LSO). Genom förslagen ges bättre förutsättningar att förebygga olyckor och minska skador till följd av olyckor. Flera av förslagen förväntas ge särskild effekt utanför de större städerna. Inrikesminister Mikael Damberg säger att detta är nästa steg i arbetet för att stärka förmågan att hantera skogsbränder och andra stora olyckor.
(Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet)
Är du ansvarig för att leda säkerhetsskyddsarbetet i din organisation eller, vill du öka dina kunskaper om säkerhetsskydd? Då kanske vår nya utbildning, Diplomerad Säkerhetsskyddschef, kan vara något för dig? Det är en totalt nio dagar lång utbildning, som tagits fram i samarbete med Secana.
Läs merInrikesminister Mikael Damberg har tagit emot betänkandet från "Utredningen om en ny myndighet för psykologiskt försvar". Den särskilda utredaren, Anders Danielsson, har haft i uppdrag att analysera och lämna förslag om en ny myndighet som ska ha det övergripande ansvaret för att utveckla och samordna det psykologiska försvaret.
Läs merRegeringen har gett MSB tre uppdrag kopplat till arbetet mot illegala sprängningar. Det handlar bland annat om att inrätta ett nationellt forum för sprängämnessäkerhet.
Läs merCenter mot våldsbejakande extremism, CVE, och Agera Värmland arrangerar en webbsänd konferens måndagen den 1 juni kl 13.00-16.30. Temat är "Hotet från ensamagerande gärningspersoner - hur ser det ut och vad gör vi för att motverka dessa krafter?" Medverkar gör Mattias Gardell, professor i religionsvetenskap, Stefan Krakowski, psykiater, Lisa Kaati forskningsledare FOI, och Jenny Yourstone, forskningsledare CVE.
Läs merI samband att Confidence nu går in i en tillväxtfas har Mikael Pettersson utsetts till vd och efterträder därmed Pär Nilsson den 17 maj 2020.
– Jag är hedrad och mycket inspirerad över att få ta över som vd efter Pär Nilsson för att få leda ett företag med så stark kompetens och drivkraft, säger han.
Läs merCarl Dahlén tar över som landschef för Securitas i Sverige under augusti. Detta sedan nuvarande vd:n, Joachim Källsholm, meddelat att han lämnar sin position under året. Carl tillträder i augusti.
Läs mer