Snart har de sina 7,5 högskolepoäng - kursen är klar!
– Vi vill ha mer! Det deklarerade flera av kursdeltagarna när premiäromgången av Introduktion till Säkerhetsvetenskap 7,5 hp avslutades med bubbel, onsdagen den 13 februari.
Läs merVälkommen till Företagsuniversitetets blogg om säkerhet. Vår ambition är att stärka din professionella profil genom att kontinuerligt rapportera om framgångsrikt säkerhetsarbete runt om i Sverige och världen. Nyckelord är strategi och långsiktighet. Välkommen!
– Vi vill ha mer! Det deklarerade flera av kursdeltagarna när premiäromgången av Introduktion till Säkerhetsvetenskap 7,5 hp avslutades med bubbel, onsdagen den 13 februari.
Läs merMellan den 18 och 21 februari pågår Nationella Brottsofferveckan. Under fyra dagar bjuder Stiftelsen Tryggare Sverige in till en rad föreläsningar och samtal kring brottsdrabbades rättigheter och behov.
Läs merTrygghetschefen Marita Bertilsson från Norrtälje kommun fick den 8 februari ta emot Stiftelsen Tryggare Sveriges brottsförebyggande pris.
Läs merFör en tid sedan delades den prestigefyllda utmärkelsen ”Kreditpriset 2018” ut, vid Kreditföreningens årsmöte. Priset gick mycket välförtjänt till Anders Björkenheim och Peter Forsman.
Läs merOm några veckor kan ett antal säkerhetspersoner i landet stoltsera med 7,5 högskolepoäng i säkerhetsvetenskap. Då har de fullföljt fysiska kurstillfällen och fått sina hemuppgifter godkända av Lunds universitet. Två av dem, Magnus Fjällström, trygghets- och säkerhetssamordnare i Malmö stad, och Stefan Elm, säkerhetsansvarig vid kulturförvaltningen i Stockholms stad, uppskattar sina nyvunna kunskaper.
Läs merEtt nytt projekt för behovsdriven forskning och utveckling av verktyg och metoder för IT-baserad krisövning startade kring årsskiftet. Projektet heter CriseIT 2 - Implementing Future Crisis Management Training, och är ett samarbete mellan Karlstads universitet och elva parter i Sverige och Norge.
Läs merDen 23 november arrangerades Qnetdagen för femte året i rad. Det är ett öppet evenemang, alltså inte bara för medlemmar, och över 100 personer fanns på plats i Musiksalen på Norra Latin. Efter en rad spännande föreläsningar och samtal var det dags att presentera årets vinnare av Qnetpriset. Det blev Ida Texell, förbundsdirektör och räddningschef på Brandkåren i Attunda, som fick ta emot utmärkelsen.
Läs merLotta Eriksson, ansvarig för säkerhetsutbildningarna på Företagsuniversitetet är en av tre nominerade till Qnetpriset, som delas ut på Qnetdagen, fredagen den 23 november.
Läs mer9 872 personer besökte SKYDD 2018 på Stockholmsmässan i oktober. Företagsuniversitetet och Aktuell Säkerhet gjorde gemensam sak i en Hotel At Six-inspirerad monter och tog tillfället i akt att informera om Säkerhetsgalan 2019. Dessutom lottades tre platser på galan ut. Under mässan fanns också kronprinsessan Victoria på plats för att dela ut pris.
Läs merSista veckan i september var det premiär för den nya kursen "Påverkansoperationer". Kursledare Kim Elman, till vardags vid Vesper Group, välkomnade en vetgirig och engagerad skara deltagare. Dagen bjöd både teori och praktiska övningar.
Läs mer